Kada tręšti veją – išsamus tręšimo grafikas

Kaip ir kada tręšti veją – šis klausimas kyla daugeliui. Juk vieni veją tręšia tik pavasarį, o kiti net kelis kartus per metus. Šiame straipsnyje rasite išsamią atmintinę, kad viskas būtų galutinai aišku.
Kaip pagrindą pasirinkau „Baltic Agro“ trąšas, kadangi jų gamintojai inicijavo sukurti tokią atmintinę. Na o tręšimo grafikas yra iš esmės universalus, nes jis paremtas realiais vejos poreikiais.

Vejos tręšimo grafikas (Video)
Kuo tręšti veją pavasarį?

Nerekomenduoju amonio salietros, ši trąša yra azoto šaltinis, o vejai pavasarį reikia ne tik azoto, bet ir kitų elementų. Todėl veja bus sveikesnė, jeigu gaus visą kompleksą.

Dar geriau, jeigu pakuotėje yra ne sumaišytos skirtingų elementų granulės, o kiekviena granulė savyje turi visą kompleksą elementų. Tokios trąšos yra „Baltic Agro“, nuotraukoje prisegu, kaip atrodo. Kai visos maistinės medžiagos yra viename trąšų žirnelyje, tuomet būsite garantuoti, kad naudingų medžiagų kiekis dirvoje pasiskirstys tolygiai.

Trąšų parduotuvėse rasite ne vieno tipo. Nuo to priklausys ir tręšimo grafikas:

  • Ilgalaikio poveikio trąšos maisto medžiagas atiduoda lėtai. Patręšus veja yra pamaitinta 1,5-2 mėnesiams.
  • Trumpo poveikio trąšos (pakuotė su kamuoliuku) maisto medžiagas atiduoda greitai – užtenka 3 savaitėms.

Ilgalaikio poveikio trąšos tinka tiems, kas taupo laiką.

Kada tręšti veją pavasarį

Taisyklė yra gana paprasta — mažiau yra daugiau. Ką turiu omenyje? Kuo mažiau spalvų kompozicijai panaudosite, tuo didesnę laisvę turėsite skirtingų augalų pasirinkimui. 
Pirmą tręšimą rekomenduojama atlikti nuo balandžio vidurio iki gegužės pabaigos.
Kada yra tinkamas metas:

  • Kai nusistovi šilti orai. Palaukite to meto, kai žolė pradeda aktyviai augti ir žaliuoti. Anksčiau to daryti neverta, nes žolė negalės pasisavinti tų maisto medžiagų, kurių jai duosite.
  • Kai artimiausiu metu numatomas lietus. Trąšos įsisavinamos su vandeniu, jos turi ištirpti. Jei bus sausa – pasisavins netolygiai, kai kur didesnės koncentracijos negu reikia. Todėl po tręšimo reikia palaistyti, o gerokai patogiau – sulaukti lietaus.

Jeigu nespėjote patręšti balandį, tai veją būtinai pamaitinkite trąšomis bent jau iki birželio mėnesio.

Toks žaliai varinis derinys puikiai atrodytų prie šiltų rudų atspalvių: keramikinio vazono, rūdinto metalo vazono, medinių įėjimo durų.
Trumpo poveikio trąšos tinka tiems, kas nori išleisti mažiau per vieną pirkimą. Bet reikės tręšti dažniau – iki vasaros vidurio greičiausiai jau būsite patręšę veją bent du–tris kartus.
Jei skaičiuojame, kas labiau apsimoka, tai trumpo poveikio trąšos yra pigesnės, bet jomis tręšti reikia dažniau, todėl išleisite mažiau, jei tręšite su ilgo poveikio trąšomis.

Kaip tręšti, jei kovojate su samanomis

Samanų augimą stabdo specialios trąšos, bet turėkite omenyje – pagrindinė jų funkcija yra stabdyti samanų plitimą, Ten esančių naudingų medžiagų kompleksas nėra pakankamas, kad samanas stabdančias trąšas pavasarį galėtumėte naudoti kaip pagrindines.
Taigi, jeigu naudojate trąšas nuo samanų, veiksmų planas toks:
Balandį–gegužę tręškite su trąšomis nuo samanų + naudokite granuliuotas kalkes dirvožemiui nurūgštinti
Po 2 savaičių patręškite kompleksinėmis pavasarinėmis trąšomis – ilgo ar trumpo poveikio, kaip pasirinksite.
Toliau vasarą ir rudenį kaip priklauso.

Kada tręšti veją vasarą
 

Vasarinis tręšimas – liepos viduryje.
Šis tręšimas dažnai užmirštamas, tačiau jis svarbus, nes tada veja lengviau išgyvena sausras ir rimčiau pasiruošia artėjančiam rudeniui ir žiemai.
„Baltic Agro“ vasarinės trąšos yra ilgalaikio poveikio, t. y. veikia apie 1,5–2 mėn., todėl poveikio užteks iki pat rudens.

 

Kada tręšti veją rudenį
 

Rudenį, maždaug rugsėjo ar spalio mėnesį, veją reikėtų patręšti paskutinį kartą metuose. Tam naudokite rudenines trąšas, nes kitokios paskatins žolės augimą.
Rudeninės trąšos padės vejai geriau pasiruošti žiemai ir sustiprėti prieš šaltąjį sezoną.

Trumpa vejos tręšimo atmintinė
 

Nuo balandžio vidurio – 1 kartas ilgalaikio poveikio trąšomis, arba 2-3 kartai trumpo poveikio trąšomis.
Liepos viduryje – 1 kartas vasarinėmis trąšomis.
Rugsėjį – spalį – 1 kartas rudeninėmis trąšomis.

 

 

Štai ir viskas! Turėkite šią atmintinę po ranka ir jūsų veja bus tankesnė, žalesnė ir dar gražesnė.


 

Publikacijos autorius www.geltonaskarutis.lt